تاریخچه مدرسه

طرح تأسیس مدرسه ملی سینمای ایران در آبان‏‌ماه سال ۱۳۹۲ و در دولت یازدهم مطرح گشت. طراحی و اجرای این مهم از سوی ریاست سازمان سینمایی به مدیر کل دفتر مطالعات، توسعه‌ی دانش و مهارت‌های سینمایی سپرده شد که مأمور انجام مطالعات و رایزنی‏‌های لازم جهت ایجاد این نهاد گردید. در نتیجه، پژوهش در باب ساختار و شیوه‌ی فعالیت مدارس مهم سینمایی در جهان، مشورت با فعالان حرفه‌‏ای و اساتید دانشگاه در حوزه‌ی سینما و بویژه ضرورت و اهمیت تأسیس چنین مرکزی در دستور کار قرار گرفت. بدین‌ترتیب، زمستان سال ۱۳۹۲، به مطالعات مقدماتی اختصاص داشت تا فروردین سال ۱۳۹۳ که شورای سیاست‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی مدرسه تشکیل شد.

این شورا طی جلسات متعدد و بر اساس مطالعات قبلی و مشورت‌ها و پژوهش‏‌هایی که همچنان در جریان بود، ساختار اولیه‌ی مدرسه را به ریاست سازمان سینمایی جهت ارائه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمود. پس از تأیید مقام وزارت، مراحل تصویب طرح در مرکز نظارت بر مؤسسات فرهنگی انجام شد و اولین نشست هیئت امنای مدرسه ملی سینمای ایران مرکب از ناصر تقوایی، مجید مجیدی، لیلا حاتمی، مجتبی راعی، یونس شکرخواه، محمدباقر قهرمانی، حجت‏‌الله ایوبی، مجید شیخ‏‌انصاری و مدیرعامل بنیاد فارابی، در تاریخ ۲۴ دی‏‌ماه ۱۳۹۳ تشکیل شد. در این جلسه هیئت مدیره‌ی مدرسه انتخاب شده، مراحل پیگیری ثبت قانونی مدرسه در مرکز ثبت شرکت‏‌ها و مؤسسات آغاز شد و در نهایت، در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۳، مدرسه ملی سینمای ایران رسماً آغاز به کار کرد.

از آن تاریخ تاکنون، برنامه‌‏ریزی‌‏های آموزشی و پژوهشی مدرسه در شوراهای مختلف در دست انجام است. در این بین، مدرسه ملی سینمای ایران اقدام به برگزاری نشست‏‌ها و کارگاه‌‏هایی نیز نموده است که اخبار آن در رسانه‏‌ها موجود است.