زمینه شکل‌گیری

سینمای ایران در دهه‌های اخیر و با وجود فراز و فرودهای بسیار، جایگاه ویژه و معتبری در جهان کسب نموده و توجه بسیاری را در کشورهای مختلف به خود جلب کرده است. اکنون حفظ این جایگاه و تبیین و تشریح بنیان‌های نظری و تأثیرِ عملی آن در داخل و خارج از ایران، به آموزش‌ها و پژوهش‌هایی وابسته است که ضمن توجه به ویژگی‌های فرهنگی این مرز و بوم، فاصله‌ی میان دانش و استانداردهای سینمای ایران با جهان را کاهش دهند. به عبارت دیگر، سینمای ایران در مقطعی از حیات خود به سر می‌برد که لازم است تجارب گذشته‌ی خود را مدون نموده، به دانش روز سینمای جهان پیوند بخورد.
مدرسه ملی سینمای ایران در همین راستا و به منظورِ توسعه‌ی نظام‌مند پژوهش‌ها و آموزش‌های سینمایی، با تأکید بر کاربردی کردن این پژوهش‌ها و آموزش‌ها در ایران، تأسیس شده است؛ آموزش‌ها و پژوهش‌هایی که در هر دو حوزه‌ی نظری و عملی نیازمند تحول در مفاهیم، بنیان‌ها، روش‌ها و ساختارها هستند، چرا که روش‌ها و ابزار تولید در سینمای جهان در دهه‌های اخیر به شکلی بنیادی تغییر کرده است.
فراهم ساختن زمینه‎ای برای استفاده‌ی بهینه و ساختارمند از دانش، تجربه و توان سینماگران ایرانی برای آموزش جوانان مستعد و متقابلاً بهره‌گیری از دانش روزِ سینمای جهان، از مهمترین اهداف این مدرسه است. فرصتی که امید است در آن، با تعامل و گفت‌وگوهای سازنده، با حضور فیلم‌سازان و اساتید شایسته‌ی صنوف مختلف سینما، از ایران و سایر نقاط جهان، افراد کارآمدی برای تضمین شکوفایی و تأثیر این هنر-صنعت در کشورمان پرورش یابند.
علاوه بر این، شناسایی، تبیین و تدوین ویژگی‌های زبان سینمای ایران (با توجه به عناصر، مؤلفه‌ها و مضامین ایرانی)، افزایش دانش و مهارت اجرایی نیروی انسانی در عرصه‌ی سینما، تقویت نگاه پژوهشی و در نهایت استانداردسازی روش‌ها و فرآیندهای تولید در سینمای ایران از مهمترین اهداف و ضرورت‌هایی است که مدرسه ملی در طراحی دوره‌های آموزشی و پژوهشی خود به آن توجه دارد.
مدرسه ملی سینمای ایران با احترام به مبانی هویت ملی و ویژگی‌های «جهان ایرانی»، با مطالعه‌ی علمی و روش‏مند سینمای ایران در ادوار مختلف، و همچنین آسیب‌شناسی کمبودها و خلأهای موجود در شاخه‌های مختلف این عرصه، بر آن شده است تا دوره‌های آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدت متنوع و کارآمدی را در رشته‌های گوناگون و بر اساس نظام آموزشی اصیلی که برآمده از سنت‌های تعلیمی ایرانی و اسلامی است، طراحی و اجرا نماید.
در این نهاد آموزشی و پژوهشی، هدف، فراهم ساختن فضایی دوستانه و صمیمی برای سینماگران و هنرجویان ایرانی است که در آن از تجربه و توان اساتید سینما و سایر حوزه‌های فکری، فرهنگی و هنری برای آموزش جوانان مستعد کشور استفاده ‏شود.