چکار کنیم تا در محیط‌های بیرونی و فصل گرما، لوازم فیلم‌برداری بیش از حد داغ نکنند؟

وقتی دوربین‌ بیش از حد داغ کند، ممکن است خاموش شود یا به آن آسیب جدی وارد شود. دیگر لوازم الکترونیکی فیلم‌برداری نیز همین شرایط را دارند. چند راهکار ساده باعث می‌شود در فصل گرما، دوربین و لوازم فیلم‌برداری را خنک نگه دارید.

مدرسه ملی سینمای ایران: وقتی دوربین‌ بیش از حد داغ کند، ممکن است خاموش شود یا به آن آسیب جدی وارد شود. دیگر لوازم الکترونیکی فیلم‌برداری نیز همین شرایط را دارند. چند راهکار ساده باعث می‌شود در فصل گرما، دوربین و لوازم فیلم‌برداری را خنک نگه دارید.

 

۱- از چتر استفاده کنید

بدیهی‌ترین راه، گرفتن یک چتر روی دوربین شماست. گرفتن چتر روی دوربین (یا چتر بزرگ‌تر برای سایه انداختن روی بقیه لوازم) تنها به همین دلیل که جلوی تابش مستقیم نور خورشید را می‌گیرد، دوربین را خنک نگه می‌دارد.

۲-  درون کیف نگه دارید 

یک راه ساده برای خنک نگه داشتن دوربین، نگه داشتن خود دوربین و قطعات آن در کیف است. خصوصاً اگر رنگ بدنه دوربین، سیاه یا تیره باشد، این کار ضروری است. دوربین وقتی خاموش باشد هم با نور خورشید، به سرعت داغ می‌کند. کِیس‌ها و بگ‌های دوربین و قطعات را نگذارید خالی بماند.

۳- درون یک حوله بپیچید

پیچیدن حوله دور لوازم فیلم‌برداری (حتی هنگام ضبط) را هم به عنوان یک راه حل حساب کنید تا دمای قطعات کنترل شوند.

۴- از مموری‌کاردهای با سرعت بالا استفاده کنید

گرمای داخلیِ دوربین هم، حتی اگر بدنه بیرونی آن داغ نباشد، اهمیت دارد و ممکن است منجر به خاموش شدن دوربین شود. یکی از دلایل داغ شدنِ داخلی دوربین، به خاطر نگارش اطلاعات روی مموری‌کاردها است. کارت‌ حافظه‌های قدیمی و کند، نه تنها سرعت دوربین را پایین می‌آورند، بلکه باعث می‌شود سخت‌تر کار کنند. هر چه از مموری‌کاردهای با سرعت بالاتر استفاده کنید کارایی بهتری از دوربین نصیبتان می‌شود.

۵- از خنک‌کننده یا پک‌های ژل سرد استفاده کنید

بعد از استفاده از حوله دور لوازم، می‌توانید یک قدم دیگر هم بردارید و آن هم قرار دادن پک‌های ژل سرد درون حوله و کنار دوربین است. وقتی دوربین و لوازمش را درون کیف قرار می‌دهید هم می‌توانید چنین کاری انجام دهید (البته از خنک کردنِ آنی دوربین پرهیز کنید)

۶- از دوربین‌های خارجی استفاده کنید

یک راه دیگر برای جلوگیری از داغ شدنِ داخلیِ دوربین، این است که منبع باتری را از داخل به بیرون بیاورید. بسیاری از دوربین‌ها می‌توانند با باتری‌های اکسترنال کار کنند که از این طریق، یکی از مولدین گرما و داغی در درون دوربین را جدا کرده‌اید.

۷- دوربین را بچرخانید

این ترفند توسط اکثر فیلم‌سازان برای دوباره آماده کردنِ دوربین برای فیلم‌برداری استفاده می‌شود. چرخاندن دوربین به خنک شدن آن کمک می‌کند البته ترجیحاً این مورد، باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

 

ترجمه: امیر محقق

منبعpremiumbeat.com