دکتر روح‌الله حسینی در «چشم شب روشن» مطرح کرد

مدرسه ملی سینما بازوی سازمان سینمایی در حوزه آموزش است

دکتر روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینمای ایران در برنامه زنده «چشم شب روشن» میهمان اکبر نبوی بود و با او پیرامون مسائل مربوط با مدرسه گفت‌وگو کرد.

دکتر روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینمای ایران در برنامه زنده «چشم شب روشن» میهمان اکبر نبوی بود و با او پیرامون مسائل مربوط با مدرسه گفت‌وگو کرد. (ویدیوی کامل برنامه در انتهای مطلب)

شامگاه هشتم و بامداد نهم شهریور دکتر روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینمای ایران میهمان برنامه زنده «چشم شب روشن» بود و با اکبر نبوی پیرامون مسائل مربوط به این مدرسه گفتگو کرد.

سید روح‌الله حسینی درباره ضرورت‌های شکل‌گیری مدرسه ملی سینما گفت: در اسفندماه سال ۹۳ ثبت قانونی این مدرسه انجام شد و چیزی حدود دو سال از عمرش می‌گذرد. در ابتدای تأسیس این مدرسه برای ما هم این سؤال اساسی و درست مطرح بود که با وجود تعداد زیادی از آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و همچنین دانشکده‌های سینمایی که در زمینه های مختلف فعالیت می‌کنند، چه لزومی به تاسیس مدرسه ملی سینمای ایران هست ؟ و پاسخ خیلی ساده شده و یک خطی این سوال این بود که مدرسه ملی سینمای ایران، مدرسه‌ای کارگاهی است که با هدف کاهش فاصله بین حوزه نظر یا دانش و عمل در سینما تاسیس می‏شود.

مشهود بودن فقدان آموزش‌های کاربردی و عملی در سینما

وی ادامه داد: از نظر افرادی که فعالیت حرفه‌ای در سینما داشتند و کسانی که در دانشگاه تدریس داشتند؛ فقدان آموزش‌های کاربردی و عملی که مبتنی بر دانش باشد و دانشی که منجر به تولیدهای استاندارد شود، در سینما مشهود بود. علاوه بر موارد ذکر شده فعالیت‌ها و مأموریت‌های دیگری مانند به‌روزرسانی، ارتقا و توسعه دانش سینمای ایران، به مجموعه فعالیت‌های مدرسه افزوده شد.

مدیر مدرسه ملی سینما در پاسخ به این سؤال نبوی که مواردی مانند به‌روزرسانی، ارتقا و توسعه دانش سینمای ایران بر عهده خانه سینما است، گفت: در اساسنامه خانه سینما ما بندی داریم که باید به ارتقای سینمای ایران کمک کند، اما این را می‌دانیم که مجموعه فعالیت‌های صنفی و مشغله‌هایی که هست اجازه انجام این کار را نمی‌دهد.

حسینی تأکید کرد: سازمان سینمایی ۶ موسسه تابع دارد که هر یک متولیِ موضوعی است و در حوزه آموزش‌ها و پژوهش‌ها، سازمان سینمایی نیاز به بازدیدی اجرایی دارد چرا که امروزه آموزش نسبت به گذشته اهمیت صدچندانی دارد.

مدرسه ملی سینما؛ بازوی سازمان سینمایی در حوزه آموزش

وی اضافه کرد: با توجه به همه اتفاقاتی که در حوزه دانش و فناوری‌های سینمایی می‌بینیم، از موضع راهبردی و کلان حتماً باید سازمان سینمایی به ‌عنوان متولی اجرایی در سینما، بازویی داشته باشد و چیزی را که در بخش خصوصی یا نهادهای آموزشی دیگر، کمتر مورد توجه هستند و یا توان اجرای آن را ندارند متکفل شود.

حسینی گزینش محدود و درست، برنامه آموزشی و مسئول اداره آموزش‌ها را از مؤلفه‌های آموزش دانست و افزود: یکی از ایده‌های اولیه ما این بود که با توجه به مؤلفه های  ذکرشده، می‌توانیم ساختاری را طراحی کنیم.
وی ۲۰ درصد آموزش‌های این مدرسه را نظری و ۸۰ درصد آن را کارگاهی و عملی دانست و عنوان کرد: سعی داریم فضای آموزش‌های ما مانند فضای حوزوی باشد و مانند آن به بحث بپردازیم. در این فضا جهان هنرجویان ما، نگاه آن‌ها با توجه به شرایط فرهنگیِ بومی، دینی، ایرانی و اسلامی شکل می‌گیرد که خروجی آن صدای ایرانی است.

راه انجمن سینمای جوان را در قبال فیلمسازان جوان ادامه می دهیم

دبیر اجرایی مدرسه ملی سینمای ایران در تکمیل صحبت‌هایش گفت: هرچه قدر در این حوزه، با نگاه به مسائل روز سرمایه گزاری کنیم کار بیهوده‌ای نکرده‌ایم. انجمن سینمای جوانان با گسترشی که در سطح کشور دارد تا جایی فیلم‌ساز جوان ما را می‌رساند و در ادامه مدرسه ملی سینما می‌تواند نخبه‌ها را از میان آن‌ها و میان دانشگاه‌ها بپذیرد و ما باید کمک کنیم که مسیر هموارتری در سینما و جهانی‌شدن پیدا کنیم.

حسینی در پاسخ به این سؤال نبوی که در این ۲ سال تا چه اندازه نسبت به هدف‌گذاری‌هایش، احساس رضایت داشته است، گفت: درمجموع به‌عنوان کسی که از بدو تأسیس این مدرسه با آن بوده‌ام و به شرایط آن آگاه هستم، از جایی که ایستاده‌ایم راضی هستم، به‌ویژه در ماه‌های اخیر که برنامه‌هایی را برای ارتقای دانش سینمای ایران طراحی کرده‌ایم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران درباره سرفصل فعالیت این مدرسه در دو سال اخیر بیان کرد: در ابتدا کارمان را با پژوهش و نشست‌های علمی و تخصصی شروع کردیم. در تابستان ۹۴ تحت عنوان ملاحظات مدرسه ملی سینمایی، نشست‌های خوبی با حضور چهره‌های سینمایی و فرهنگی برگزار کردیم. نکات چهره‌ها در جلسات را تدوین کرده و در کتابی گردآوری کردیم.

وی ادامه داد: در بهار ۹۴ نیز ذیل تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه تهران، سلسله نشست‌های نقد اجتماعی فیلم‌های در حال اکران را شروع کردیم که بازتاب خوبی در دانشگاه داشت.

آغاز کارگاه های تخصصی از مهر براساس تفاهمنامه با خانه سینما

روح‌الله حسینی درباره احصاء خلأهای متعدد سینمای ایران در حوزه نظر و عمل تصریح کرد: احصاء این مسائل با شوراهای مختلف، کمک افراد مختلف و به ویژه صنوف، نه‌ فقط در مدرسه ملی بلکه در معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی انجام‌شده و موجود است. در تفاهم‌نامه‌ای که در ۱۰ روز آینده با خانه سینما امضا می‌کنم بر اساس اولویت‌ها و مسائل روز و چیزهای دیگری که به‌مرور احصاء می‌شود، کارگاه‌های تخصصی‌مان را از مهر شروع می‌کنیم.

وی ابراز کرد:۴۲ پژوهش در سازمان سینمای با کمک دانشگاه و با فراخوان انجام‌شده بود و من می‌خواستم نتیجه این پژوهش‌ها را به سمع و نظر اهالی سینما برسانم.

حسینی در پاسخ به این سؤال نبوی که از کلاس‌هایی مانند کارگاه‌های دکوپاژ خسرو سینایی چقدر برگزار کرده‌اید؟ گفت: تمام تلاشم در طی این دو سال این بود که کلاس‌های کارگاهی برگزار کنم ولی با محدودیت محل احداث کارگاه و یا در اختیار داشتن چنین مکانی روبرو شدم. بااین‌حال تمام امکانات بیرونی و درونی را به کار گرفتم تا کارگاهی شبیه کارگاه خسرو سینایی برگزار کنیم ضمن اینکه چند ماه بعدازاین کارگاه دوره پرورش سینماگر ما با جذب ۲۰ هنرجو شروع شد که در ابتدا دوره ۶ ماهه نظری را گذراندند.

در طراحی مدرسه الگوهای مختلف جهانی را دیده‌ایم

وی در تکمیل سخنانش گفت: در حال حاضر هنرآموزان ما حدود ۸۰۰ ساعت برنامه آموزشی داشتند که عمده این برنامه‌ها عملی بود. در طراحی مدرسه الگوهای مختلف جهانی را دیده‌ایم که ساختار استاندارد و مشخصی دارند و بر همین اساس بخش‌هایمان را تشکیل دادیم که هدف ما استفاده از باتجربه‌های سینمای ایران بود.

مدیر گروه مطالعات دانشگاه تهران اضافه کرد: با شرایطی که پیش آمد، امکان ادامه کار با بخش‌ها وجود نداشت و ۲ اولویت در رأس کار ما قرار گرفت که ضرورت بخش‌ها را به مرحله بعدی می‌برد.

در ادامه نبوی گفت: طی فراخوانی که شما داشتید نزدیک به ۴۰۰ فیلم برای مدرسه شما آمده است و ۶۰ فیلم انتخاب کرده‌اید و در طی ۱۰ روز با کارگردان‌های این آثار گفتگو کردید و درنهایت با انتخاب ۲۰ اثر، کارهای کارگاهی انجام دادید.

به هنرجویانمان مدرک نمی‌دهیم

حسینی تصریح کرد: ما به هنرجویانمان مدرک نمی‌دهیم چراکه معتقد هستیم مدرسه ملی، اعتبار و کارش بشود مدرکش!

مدیر مدرسه ملی سینما عنوان کرد: از دو سال پیش با مؤسسات دیگر مانند فارابی مذاکراتی داشتم که بعد از اتمام آموزش‌ها، هنرجویان وارد بازار کار شوند و در حال حاضر خیلی از این افراد سر پروژه‌های سینمایی هستند که این نیز یکی از ویژگی‌های مدرسه ملی سینما است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در طراحی دوره آموزشی‌مان به‌گونه‌ای عمل کرده‌ایم که افرادی که از این دوره خارج می‌شوند، آماده ورود به فضای حرفه‌ای باشند چراکه حرفه‌ای‌های سینما را در این دوره‌ها دیده‌اند و دروسی مثل تهیه‌کنندگی و مدریت و تولید را گذارنده‏اند و فضای واقعی کار را می‌شناسد.

“چشم شب روشن” به تهیه‌کنندگی امیر قمشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

 

در ادامه ویدیوی کامل این گفتگو را مشاهده می‌کنید: