بزرگ‌ترین جشنواره فیلم کوتاه جهان میزبان فیلمی از مدرسه ملی سینمای ایران

«شب تولد» ساخته امید شمس در بخش مسابقه جشنواره فیلم کوتاه کلرمون فرانسه

چهلمین جشنواره جهانی فیلم کوتاه «کلرمون فران» ۲ تا ۱۰ فوریه ۲۰۱۸ در فرانسه برگزار می‌شود.

فیلم کوتاه «شب تولد» به کارگردانی امید شمس، از نخستین تولیدات مدرسه ملی سینمای ایران، به عنوان تنها نماینده ایران در بخش مسابقه جشنواره کلرمون فرانسه حضور خواهد داشت. این جشنواره دومین فستیوال معتبر فیلم فرانسه بعد از کن به حساب می‌آید و مهم‌ترین جشنواره‌ تخصصی فیلم کوتاه در دنیا است.

هرساله بیش از ۷ هزار فیلم کوتاه برای حضور در کلرمون از سراسر دنیا اقدام می‌کنند و این جشنواره در هر دوره بیش از ۱۶۰ هزار مخاطب دارد. فیلمسازان مطرح بسیاری از جمله ژان پیر ژونه، در سال‌های گذشته از این جشنواره جایزه گرفته‌اند و برنده نهایی این فستیوال در رقابت برای اسکار بهترین فیلم کوتاه شانس بالایی دارد. طبق اعلام سایت رسمی جشنواره، در این دوره ۸۶۹۶ فیلم کوتاه از کشورهای مختلف به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که از این بین، ۱۷۲ فیلم ایرانی بوده‌اند.

در مجموع ۷۳ فیلم داستانی، مستند و انیمیشن برای بخش مسابقه بین الملل کلرمون با هم رقابت می‌کنند. امید شمس که پیش از «شب تولد» کارگردانی فیلم کوتاه «گذر» را به همراه پوریا پیشوایی در کارنامه دارد پیش از این با «شب تولد» موفق به حضور در جشنواره فیلم کوتاه میامی، جشنواره فیلم‌های مستقل اوهایو و جشنواره چشم سوم هند شده است.  این فیلم کوتاه همچنین جایزه بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه از سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران و جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم ۱۰ را در کارنامه خود دارد. در خلاصه داستان آن آمده است: واقعیت افراد آن چیزی نیست که نشان می‌دهند، آن است که از ما پنهان می‌کنند.

دیگر عوامل این فیلم کوتاه عبارتند از: نویسنده و کارگردان: امید شمس، بازیگران: نادر فلاح-بابک بهشاد، مدیر فیلم‌برداری: پوریا پیشوایی، تدوین: محمد نجاریان، طراحی و ترکیب صدا: محمد مهدی جواهری زاده، صدابردار: مسیح حدپور سراج، طراح گریم: بابک کشن فلاح، طراح صحنه و لباس : محمد عسگری، اصلاح رنگ ونور: حسین خوشبین، جلوه‌های ویژه کامپیوتری: حسین چاووشی و پویان تیزکار، مشاور و برنامه‌ریز: امیر پویان باشتی، سرپرست گروه کارگردانی: علیرضا قاسمی، طراحی پوستر: آرمین رنگانی، عکاس: امیر پیشوایی و امیر علی نقی زاده، مدیر تولید: داود ماسوله، جانشین تهیه: مهدی سقطچی، تهیه کننده: مدرسه ملی سینمای ایران.