در نشست خبری ریاست سازمان سینمایی مطرح شد:

محمدمهدی حیدریان: ارتقای مهارتِ دانش‌های جدید در حوزه سینما و ایجاد ارتباط با دانشجویان این رشته دو وظیفه اصلی مدرسه ملی سینما است/ بنایی بر تعطیلی وجود ندارد

نشست خبری ریاست سازمان سینمایی کشور امروز 20 اسقندماه 96 برگزار شد.

مدرسه ملی سینمای ایران: نشست خبری ریاست سازمان سینمایی کشور امروز ۲۰ اسقندماه ۹۶ برگزار شد.

محمدمهدی حیدریان در رابطه با فعالیت‌های این سازمان و موسسات تابعه در سال گذشته و همچنین برنامه‌های آینده در نشست خبری امروز سخن گفت: «سینما نیاز به یک برنامه مدون مشخص دارد و باید تک تک واحدهای صنفی و دولتی در یک راستا و هم‌افزا باشند لذا یک برنامه جامع تدوین شد که تا آخر هفته عرضه می‌شود».

وی با بیان این مطلب که هیچ اقدامی در سازمان سینمایی نباید خارج از برنامه جامع باشد، افزود: «در سال گذشته تلاش کردیم تصدی‌گری را در دولت کم کنیم و اجرا را به بخش خصوصی بدهیم و صنف را تقویت کنیم».

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: «نظارت در سازمان سینمایی هدفمند و اصلاح شده است. نظام اکران جزء مواردی بود که اشکالاتی داشت و رها شدن اکران به صرف ایجاد منافع کوتاه‌مدت اقتصادی درست نیست لذا باید قاعده اکران به شکلی اصلاح شود که مخاطبان بالقوه؛ بالفعل شوند».

حیدریان گفت: «در سال گذشته هر سه روز یک سالن سینما به ظرفیت سینمایی کشور اضافه شد و البته تقریبا هر سه روز یک فیلم ساخته شد و تعداد تولید هم بالاتر رفت».

حیدریان درباره سوالی پیرامون تولید مشترک و تولید محتوا  با سایر کشورها گفت: «در نظام‌نامه‌، اقدام جدی در این زمینه پیش‌بینی و در این زمینه مذاکراتی هم انجام شده است. همچنین در حوزه تولید محتوا ضعف جدی وجود دارد. ما شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌ایم. در این حوزه یک شورای تخصصی بین سازمانی در بنیاد فارابی تشکیل شده است. در حال بحث و تبادل نظر درباره ایده‌ها و سوژه‌ها با سازمان‌ها هستیم تا آن‌ها را به تهیه‌کنندگان و… ارائه دهیم. امیدوارم که خروجی‌های قابل اعتنایی در این زمینه داشته باشیم».

وی درباره مشکل بودجه و سوالاتی درباره انجمن سینمای جوان، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مدرسه ملی سینما گفت: «درباره سینمای جوان، بدهی به سینماگران پرداخت شده است. البته بودجه مساله عمومی ما در تمام بخش‌های سینمایی است؛ اگرچه درصد بودجه دریافتی ما از سازمان برنامه و بودجه، ۷۴ درصد است. به تناسب، تمامی زیرمجموعه‌ها بودجه‌های خود را دریافت کرده است. نه در حوزه سینمای جوان و نه در مرکز گسترش و… بنایی بر تعطیلی نخواهد بود. ما تا آخر سال بدهی‌ای به سینماگران نخواهیم داشت. علاوه بر این، ما در سال آینده، دفاتر انجمن را گسترش جدی خواهیم داشت. ما حتما به انجمن سینمای جوان نیاز داریم. البته در جایی که بخش خصوصی وجود دارد، ما ورود نمی‌کنیم اما انجمن با مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد تفاهم کرده است که بتواند آموزش فیلمسازی آنلاین را نیز به عنوان یک آموزش عمومی مدنظر قرار دهد.در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جلسات خوبی برای سال آینده برگزار شده است و ما یک جهش معقول را با ایجاد معاونت اندیشه انتظار داریم. مرکز گسترش باید در حوزه مستندهای سینمایی و انیمیشن تمرکز خواهد کرد. ما در حوزه انیمیشن پتانسیل ویژه‌ای داریم که باید به سامان برسد. ما از این روند حمایت می‌کنیم».

وی همچنین در وضعیت فعالیت مدرسه ملی سینما ادامه داد: «درباره تعطیلی مدرسه ملی سینما، سازمان بنایی بر تعطیلی ندارد. اکنون خروجی مراکز آموزشی ۲۰۰۰ دانشجوی فیلمسازی است، بنابراین آموزش در مدرسه ملی، اولویت ما نیست. وظیفه مدرسه دو مورد خواهد بود: ارتقای مهارت دانش‌های جدید در حوزه سینماست و دوم نیز ایجاد ارتباط با دانشجویان رشته سینما و هدایت آن‌هاست. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با ۹ دانشگاه امضا شده است و همکاری‌هایی نیز با خانه سینما انجام خواهد شد».

حیدریان درباره وضعیت هنر و تجربه گفت: «از نظر من ضروری‌ست برای سینمایی که باید فرمول اقتصادی خود را حفظ کند اما باید توجه کرد که از فرمول هنر و تجربه را نداشته باشیم، به سرعت دست سینماگران از ابداعات خالی خواهد شد. معنای هنر و تجربه این نیست که یکسری فیلم که نمی‌تواند اکران شود، در آن بخش نمایش داده شود. هنر و تجربه به کار اول و دوم یک فیلمساز ربطی ندارد، بلکه باید کاری نو و ویژه باشد. ما در توافقاتی با ۳۱ استان، حداقل ۲۰ استان را اجبار کردیم که آثار هنر و تجربه را نمایش دهند؛ اما با یک روال منطقی. ان شالله در سال آینده، هنر و تجربه در سطح وسیع‌تر اما منطقی نمایش داشته باشد».