پادکست: رسانۀ فردا

پادکست یا پادپخش برنامه‌ای رادیویی یا مشابه به آن است که به صورت دیجیتالی ضبط شده و جهت بارگیری برای کامپیوتر، دستگاه‌های شخصی پخش صدا و تلفن‌های همراه هوشمند در اینترنت گذاشته می‌شود. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه‌های دیجیتالی صوتی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است.

از آغاز پیدایش انسان بر روی زمین، داستان‌گویی و روایت شفاهی نقش بسیار مهمی به عنوان اصلی‌ترین راه بشر برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و احساسات خود بوده و چندین هزاره جلوتر که بیاییم، روایت شکل خود را تغییر داده است. تلویزیون به طور جدی رادیو را از بازی خارج کرد؛ و با ورود اینترنت به خانه‌ها و پیدایش سرویس‌های اینترنتی اشتراک گذاری ویدیو، تاثیرگذاری محتوای تصویری بیش از هر زمان دیگری در تاریخ شناخته شد و مورد توجه قرار گرفت. اما امروز، پیدایش پادکست‌ها با توجه به نیاز جوامع شهرنشین تحولی دیگر در شیوۀ ارائه‌ی محتوا ایجاد کرده است.

امروزه پادکست همانند ویدیو طرفداران زیادی پیدا کرده است. با وجود روزمرگی‌های شهرنشینی و مسائل مربوط به آن، محدودیت زمان برای بیشتر افراد به چالش بزرگی تبدیل شده است. با توجه به این که محتوای صوتی نسبت به محتوای تصویری (ویدیو) توجه کمتری را از مخاطب طلب می‌کند، تولید محتوا به کمک پادکست نیاز اکثر مخاطبان را برطرف کرده است؛ چرا که مخاطب این امکان را دارد که در کنار فعالیت‌های روزانۀ خود (‍مانند رانندگی کردن، جابه‌جایی با وسائل نقلیه شهری و یا کار در خانه) به پادکست گوش دهد و محتوا را به شکل صوتی در هر زمان که می‌خواهد دریافت کند. دلیل اصلی که امروزه کتاب‌های صوتی رونق قابل توجهی نسبت به کتاب‌های چاپی دارند نیز همین مسئله است.

امروزه پادکست‌هایی در سطح جهانی با بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود در ماه، در حال تولید محتوا هستند و روز به روز به مخاطبان آنها اضافه می‌شود. شخصیت‌های مهم فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند و بسیاری از آنها خود به تولید محتوا در این رسانه روی آورده‌اند. در حال حاضر موسسات و شرکت‌های مختلف در جهان که در موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت می‌کنند، بخشی از محتوای خود را به صورت پادکست مخابره می‌کنند و سرمایه گذاری‌های عظیم چند میلیون دلاری در این حوزه انجام داده‌اند. همچنین رسانه‌های مطرح دنیا نیز وارد عمل شده‌اند و هرکدام دارای یک یا چند پادکست با موضوعات مختلف و جذاب می‌باشند.

در ایران نیز قدم‌های اولیه در این عرصه برداشته شده است. سرویس‌های صوتی اینترنتی شروع به فعالیت کرده‌اند و اکثر آنها پادکست را در سرویس خود قرار داده‌اند. آژانس‌های تبلیغاتی ایرانی که به ظرفیت تبلیغاتی پادکست‌ها باور دارند، شروع به تولید محتوای تبلیغاتی برای مشتریان خود (‌برند‌ها و تولیدکنندگان‌) کرده‌اند.

پادکست چیست؟

پادکست یا پادپخش برنامه‌ای رادیویی یا مشابه به آن است که به صورت دیجیتالی ضبط شده و جهت بارگیری برای کامپیوتر، دستگاه‌های شخصی پخش صدا و تلفن‌های همراه هوشمند در اینترنت گذاشته می‌شود. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه‌های دیجیتالی صوتی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است.

پادکستینگ بر خلاف سایر روش‌های ارائه محتوای صوتی که به روش Push Technology کار می‌کنند، بر اساس روش Pull Technology است. یعنی، در این روش، مصرف‌ کننده بر اساس تقاضای مشخص خود، به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمی‌شود؛ بلکه او آنها را بر اساس نیاز خود تحویل می‌گیرد. در این روش، مصرف‌ کننده محتوای مورد نظر را توسط دستگاه‌های پخش غیر از رایانه نیز دریافت می‌کند و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به رایانه نمی‌باشد. معمولاً دستگاه‌هایی که می‌توان پادکست‌ها را روی آن‌ها شنید، همان دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتال و تلفن‌های همراه هوشمند هستند که عموماً بسیار کوچک و قابل حمل‌اند. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود؛ البته محتوای پادکست همواره از طریق وب‌سایت مربوطه نیز در دسترس خواهد بود.

محتوا پس از دریافت از اینترنت، بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالی که در سایر روشها، نیاز به حفظ ارتباط اینترنتی برای استفاده از محتوا وجود دارد. در این روش، امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدودۀ خاص از محتوا و سایر کنترل‌ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به دفعات می‌تواند محتوا را گوش دهد در حالی که در رادیو، چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد.

ضرورت پادکست سینمایی فارسی زبان

در ایران و در بخش ویدیو، چه در تلویزیون و چه در شبکه‌های نو پای اینترنتی (VOD)، هدف سازندگان برنامه‌های سینمایی، نشاندن مخاطب مقابل تلویزیون یا کامپیوتر و در نتیجه گرفتن وقتی از روز آنها برای تماشای محتوای خود می‌باشد؛ ناگزیر تولید کنندۀ محتوا برای جذاب کردن برنامه و جذب مخاطب عام، تصمیمات اثرگذاری در مورد جنس محتوا و شیوۀ ارائه‌ی آن می‌گیرند. اکثر (اگر نه تمام‌) این برنامه‌های سینمایی به سمت موضوعات جنجالی و حواشی کشیده می‌شوند که برای مخاطبان یا همان مشتریان سینمای ایران جذاب هستند. اما در این فضاجایی برای علاقه‌مندان به فن و هنر سینما، هنرجویان و دست اندرکاران سینما برای دریافت و ارائۀ مسائل فنی و تخصصی هنر سینما باقی نمی‌ماند.

اهداف پادکست

اکنون با توجه به جایگاه علمی و ماموریت‌های آموزشی و پژوهشی مدرسه ملی سینمای ایران و بهره‌گیری از امکانات نوین در حوزه آموزش سینما برای دست‌اندرکاران، دانشجویان و علاقه‌مندان پادکست‌هایی با هدف پرداختن به موضوعات فنی و هنری سینما در قالب گفت و گوهای طولانی با هنرمندان فعال و با تجربۀ سینمای ایران تولید می‌شود. با توجه به ماهیت پادکست و دستاوردهای آن، تصمیم گرفتیم فرصت ایجاد برنامه‌ای صوتی به صورت پادکست را مغتنم شماریم و به تولید محتوا در این رسانه به عنوان راه حلی جدی و محصولی با ارزش در سینمای ایران فکر کنیم.

برچسب‌ها