اشتباهات آماتوری رایجی که هنگام ساخت ویدیو کلیپ و نماهنگ‌ها نباید انجام دهید

اشتباه در اولین تجربه‌های فیلم‌سازی، گریزناپذیر است. دامنه این اشتباهات هم از سوختن تصویر در اثر نور زیاد هست تا نپوشیدن لباس راحت سر صحنه فیلمبرداری. اگر قصد ساخت ویدیو کلیپ و نماهنگ دارید، نکات زیر به کمتر اشتباه کردن شما کمک می‌کند.

مدرسه ملی سینمای ایران: اشتباه در اولین تجربه‌های فیلم‌سازی، گریزناپذیر است. دامنه این اشتباهات هم از سوختن تصویر در اثر نور زیاد هست تا نپوشیدن لباس راحت سر صحنه فیلمبرداری. اگر قصد ساخت ویدیو کلیپ و نماهنگ دارید، نکات زیر به کمتر اشتباه کردن شما کمک می‌کند.

 

  • فرمت خروجی مناسب را انتخاب کنید

نرم افزارهای تدوین، هزاران فرمت خروجی را در اختیار شما می‌گذارند که خیلی از آنها اصلا به دردتان نمی‌خورد. در این رابطه، چیزی که راهنمای شماست تعداد frame rate راش است که استاندارد سینمایی آن ۲۴ فریم بر ثانیه است. اگر خیلی از تدوین و خروجی گرفتن سر در نمی‌آورید، با مشخصات مربوط به تعداد فریم در خروجی جلو بروید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

  • کم فیلم نگیرید!

در مراحل پس از تولید، هیچ چیزی بدتر از این نیست که راش خام کافی برای تدوین نداشته باشید. گرفتن نماهای مختلف و داشتن زوایای گوناگون حین فیلمبرداری، یک باید است. سعی کنید از هر نما، به صورت واید، مدیوم و کلوزآپ فیلمبرداری کنید. در واقع بیش از چیزی که فکر می‌کنید لازم و کافی است دکمه رکورد را بزنید. اگر اولین تجربه‌های فیلم‌سازی خود را می‌گذرانید و مطمئن نیستید که زمان تدوین دقیقا به چه صحنه‌هایی نیاز دارید، این بهترین راه است.

  • تصویر را ثابت کنید

داشتن دوربین و لنز خوب یک امتیاز بزرگ است، اما stabilizer را هم فراموش نکنید. Stabilizer یا تثبیت‌کننده‌های زیادی از گیمبال‌ها گرفته تا سه پایه‌ها وجود دارند که لرزش و پرش تصویر شما را می‌گیرند و قیمت چندان زیادی هم ندارند. بعد از سه پایه، برای نماهای در حال حرکت از نگه‌دارنده‌ی شانه، یا یک گیمبال دستی استفاده کنید. تصاویر پویایی که با stabilizerها گرفته می‌شود زیبایی و استایل خاصی به کار شما می‌دهد.

  • از Transitionهای (افکت انتقال بین دو نما) بی‌جا و اغراق‌شده صرف‌نظر کنید

فیلم علمی- تخیلی نمی‌سازید و کلیپ جنگ ستارگان هم روی میز تدوین ندارید! پس transitionهای عجیب و غریب را بگذارید کنار.

  • رنگ را بیش از حد دستکاری نکنید

همه ما اولین باری که تصحیح رنگ روی فیلم انجام دادیم را به خاطر می‌آوریم؛ خیلی برایمان عجیب و جالب بود. اما اگر در پروسه اصلاح رنگ زیاده‌روی کنید، جلوه‌ای آماتوری به آن می‌دهد و حتی به نظر می‌آید که سعی دارید نقصی را از این طریق مخفی کنید. اگر نمی‌خواهید که استایل خاصی از طریق اصلاح رنگ به فیلم بدهید، سعی کنید کمترین تغییر را روی رنگ کار اعمال کنید.

 

 

منبعThe Film Look