بهمن اردلان، صدابردار و صداگذار «به حبه قند» و «چ»:

رعایت استانداردها در پست پروداکشن و سالن سینما مکمل هم هستند/ ورود مدرسه ملی به بروزرسانی اهالی سینما را مفید میدانم

گذشته از ضعف سینماهای ایران به لحاظ وضعیت استاندارد تصویری و نمایش، نبود سیستم مطلوب صوتی سالنها نیز همواره محل بحث بوده و صدابرداران و صداگذاران به اینکه نتیجه نهاییِ کار حرفه‌ای خود در استودیوها را نهایتاً در سالن سینما به شکل مورد نظر به گوش مخاطب نمی‌رسانند، معترض بوده‌اند. بهمن اردلان صدابردار و صداگذار با سابقه ایران که فعالیت در آثاری نظیر «یه حبه قند»، «آسمان محبوب»، «دایره زنگی»، «چ»، «بادیگارد» و غیره را در کارنامه خود دارد در مورد این معضل و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی مرتبط با آن توسط مدرسه ملی سینما، با وبسایت مدرسه گفتگویی انجام داده که در زیر می‌خوانید:

 

١-سیستم اکران و نمایش در سینماهای ایران را نسبت به استانداردهای موجود در حوزه صدا و تصویر چطور ارزیابی میکنید؟

در بخش تصویر متخصصین امر باید نظر بدهند ولی به عنوان یک تماشاچی و کسی که در حوزه سینما فعال است،این بخش را نسبتا خوب ارزیابی میکنم.

در بخش صدا با کمال تاسف ما معدل خوبی در استانداردهای نمایش  نداریم. متاسفانه اکثر سالن های سینمایی،سیستم استاندارد صوتی خوبی ندارند و دچار اشکال هستیم. البته ما سالن های خوب هم داریم ولی انگشت شمارند که اکثریت نیز در تهران قرار دارند. بعضی از این مشکلات  منشا در ١-تجهیزات قدیمی و فرسوده موجود در سالن ها دارند.٢- خوب تنظیم نشده اند.٣-سالن به لحاظ بحث آکوستیکی متناسب نیست.
به هرصورت در حوزه صدا در سالنهای سینمایی دچار نارسایی و مشکل هستیم که امیدوارم این مشکلات بزودی مرتفع گردد و به سمتی حرکت کنیم که تمام سالنهایمان در مورد پخش صدا از یک استاندارد خوب و متناسب برخوردار شوند.

٢-نظر شما در مورد چرخه Post production تا اکران و نمایش در ایران چیست؟

ما وقتی توقع یک پخش استاندارد در سالن های نمایش را داریم باید در پروسه Post production در بخش صدا هم استانداردهای لازم  را رعایت کنیم و با رعایت اینهاست که ما میتوانیم یک نمایش خوب و مناسب و استاندارد را داشته باشیم. متاسفانه در این بخش هم مشکلاتی داریم که امیدواریم مسئولین سینما اعم از خانه سینما،انجمن و مسئولین صنف با تلاشهایشان بتوانند راهکارهایی را به وجود بیاورند و این راهکارها منجر به به استاندارد رسانی در استودیو ها و بخش Post production شود. ارزیابی بنده این است که به این هدفها درحال نزدیکتر شدن هستیم و حرکت خوبی در حال انجام شدن است ولی هنوز کافی نیست. امیدوارم اگر تلاشهای مسئولین، سینماداران و کسانیکه دست اندرکار تجهیز سالنهای نمایش هستند به نتیجه برسد، در بخش صداگذاری و Post production صدا هم ما تلاش کنیم که این استانداردرسانی اتفاق بیافتد و در مراحل اماده سازی صدای فیلمها این حد نصاب لازم و استانداردهای لازم رعایت شود و بتوانیم با صداگذاریهای خوبی فیلم ها را برای نمایش آماده کنیم. یکی از دلایل مهمِ اینکه صداهای ما از استانداردهای لازم فاصله دارد و خروجی استودیوها در پروسه صداگذاری و Post production درست انجام نمی‌شود شاید به همان  نقص نمایش بخش صدا در سالن های نمایش مربوط باشد.
به این دلیل که وقتی صدا در سالنهای نمایش دچار اشکال هستند و منِ صداگذار هر چقدر هم درست و استاندارد کارم را انجام داده باشم، میبینم آنچه که باید در سالن پخش نمیشود. به خاطر همین ممکن است بخواهم برای همان فیلم یا فیلمهای دیگر این نقص را برطرف کنم تا به نتیجه مطلوبتری برسم ولی درواقع به بیراهه رفتم و از کاری که می‌توانسته استاندارد باشد فاصله گرفتم. به خاطر همین این زنجیره رعایت استاندارد در تمام حلقه‌های این زنجیره باید رعایت شود تا ما یک نمایش مطلوب و با کیفیت برای مخاطب هایمان در سالنهای نمایش داشته باشیم.

٣-برگزاری کارگاهها و دوره های آموزشی برای متصدیان فنی و مدیران سالنهای سینمایی تا چه اندازه می‌تواند در بهبود کیفیت اکران در سینماهای ایران مفید باشد؟ و چه راهکارهایی برای مثمرثمر بودن آن پیشنهاد میکنید؟

قطعا برگزاری کارگاههای آموزشی برای دوستان و همکارانمان  در بخش متصدیان نمایش سالنهای سینما، خیلی مفید است و کمک میکند به اینکه ما با زبان فنی تری مسائل و مشکلاتمان را باهم در میان بگذاریم و آنجا بتوانیم برای مخاطبین و تماشاگران نمایش بهتری را داشته باشیم. اگر این دوستان با محدوده عملی که با آن سروکار دارند بیشتر آشنا باشند و این آشنایی خیلی دقیقتر و فنی تر از چیزی که الان هست باشد خیلی زودتر متوجه اشکالات در بخش صدا و تصویر سیستمهای نمایش می‌شوند و می‌توانند به سرعت با مسئولین تنظیم کننده و سرویس کننده بخش‌های صوتی و تصویری تماس بگیرند و آنها را در جریان بگذارند و با برطرف شدن نقایص و مشکلات قطعا نمایش بهتری در سالنهای سینما خواهیم داشت. این دوستان اگر با بخش فنی نمایش در سالن های سینما و استانداردهای لازم آشنا بشوند من و همکارانم در بخش Post production صدا راحت‌تر میتوانیم با آنها گفتگو داشته باشیم و مسائلمان را برطرف کنیم و این به نظرم حرکت خوبی است که از طرف مدرسه ملی سینمای ایران و خانه سینما در حال اجرا شدن است و بسیار زیاد به این قضیه امیدوارم.

۴-ورود مدرسه ملی سینما به موضوعاتی از این دست را چطور ارزیابی میکنید؟

ورود مدرسه ملی سینما را به این موضوعات و بروز رسانی و ارتقا سطح دانش فنی دست اندرکاران سینما در همه‌ی حوزه‌ها را بسیار مفید می‌دانم و به کسانیکه تصمیم گرفتند این حوزه و مسیر را عملیاتی کنند و پیش ببرند،تبریک می گویم.