مراسم افتتاحیه مدرسه تابستانی برگزار شد

مدرسه ملی سینمای ایران به میزبانی دانشگاه سوره و با حضور دانشجویان برگزیدۀ دانشگاه‌های سینمایی مراسم افتتاحیه نخستین دوره مدرسه تابستانی با موضوع فیلم‌سازی توریستی را برگزار کرد.

این مراسم با اجرای رامتین‌شهبازی، مدرس، پژوهش‌گر و مدیر گروه سینمای دانشگاه سوره گردید. وی ضمن خوش‌آمد گویی به دانشجویان حاضر در جلسه، به تشریح کلیات اهداف و نحوۀ شکل‌گیری این برنامه پرداخت. به گفته شهبازی: «مدرسه تابستانی از برنامه‌های مهمی است که در تمام دانشگاه‌های مطرح دنیا برگزار می‌شود. این برنامه در ایران بیشتر در حوزه علوم انسانی اتفاق می‌افتد و متأسفانه در رشته‌های هنری کمتر شاهد چنین تجربه‌ای بوده‌ایم.»

در ادامه دکتر محمدرضا سعید آبادی، مدیر گروه مدیریت و گردشگری پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران، دبیر کل اسبق کمیسیون ملی یونسکو ایران و مشاور بین‌الملل مدرسه ملی سینما ضمن تشریح  ماهیت  میراث فرهنگی، انواع آن و نسبت میان گردشگری و سینما گفت: «امروز خوب است که ایران از پنجرۀ حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی دیده شود. از پنجرۀ میراث فرهنگی و قطعاً این اتفاق با دستان توانای شما جوانان می‌تواند اتفاق بیفتد.» وی در ادامه افزود: «کاری که شما در مدرسه تابستانه رقم خواهید زد، این است که تلاش کنیم زیبایی، دانایی و نیکویی ایران و تمدن ایرانی را با مدیوم پر قدرتی چون سینما به جهان معرفی کنید.»

امیر اثباتی، طراح هنری سینمای کشور واپسین سخنران این مراسم بود. به گفته وی «در صنعت رسانه و در دنیای امروز، گردشگری یکی از مسائل پول‌ساز و در بسیاری از کشورها معادل نفت است. در عین حال یکی از مشکلات نظام آموزشی ما عدم تعادل میان فراگیری آموزش نظری و اصول کاربردی آن است. این تعادل به سختی رعایت می‌شود و به همین دلیل وقتی فارغ التحصیلان وارد بازار کار حرفه‌ای می‌شوند، چندان نمی‌توانند توانایی‌های خود را بروز دهند. تمام این موارد و شاید عوامل بیشتری از این دست را می‌توان دلیل و ضرورت برگزاری چنین دوره‌ای قلمداد نمود.» در ادامه اثباتی با بیان زمان‌بندی و جزئیات برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دوره، چگونگی پیش‌برد برنامه‌های آموزشی و ارائه پروژه‌های نهایی را برای دانشجویان تشریح کرد.

پرسش و پاسخ میان برگزار کنندگان و دانشجویان جهت روشن‌تر شدن زوایای این برنامه پایان بخش این مراسم بود که با حضور مدیران گروه سینمای دانشگاه‌های مدعو، معاون فرهنگی و هنری دانشگاه سوره و مسئولان مدرسه ملی سینمای ایران برگزار گردید.

شایان ذکر است نخستین دوره مدرسه تابستانی از ۲۰ مرداد لغایت ۲ شهریور به میزبانی دانشگاه سوره و در راستای مأموریت راهبردی مدرسه ملی مبنی بر توانمندسازی و اشتغال پذیری دانشجویان سینما برگزار خواهد گردید.