آغاز ثبت‌نام برای کارگاه فیلم‌سازی مارتا اندرو با عنوان «ساده زیباست»

مدرسه ملی سینمای ایران، کارگاه فیلم‌سازی مارتا اندرو با عنون «ساده زیباست» را برگزار می‌کند. این کارگاه فیلم‌سازی یک هفته‌ای، طبق برنامه‌ریزی از تاریخ هشتم تا سیزدهم بهمن ماه سال 97 در محل مدرسه ملی سینما و با حضور علاقمندان برگزار می‌شود. 

مدرسه ملی سینمای ایران، کارگاه فیلم‌سازی مارتا اندرو با عنون «ساده زیباست» را برگزار می‌کند. این کارگاه فیلم‌سازی یک هفته‌ای، طبق برنامه‌ریزی از تاریخ هشتم تا سیزدهم بهمن ماه سال ۹۷ در محل مدرسه ملی سینما و با حضور علاقمندان برگزار می‌شود.

متقاضیان شرکت در این کارگاه می‌توانند پس از مطالعه شرایط و متد دوره، از طریق راه‌های اعلام شده ثبت‌نام کنند.

توضیحات:

فیلم ـ واقعیت“. نسبت سینما با واقعیت پرسشی است به قدمت تاریخ سینما. ورکشاپ “ساده زیباست“، با هدایت و سوپروایزری مارتا آندرو، مدرس اسپانیایی تلاش می کند تا از دل وقایع به ظاهر ساده زندگی، به فیلم ـ واقعیت برسد. در این کارگاه، ابتدا دانشجویان به گروههای چهار یا پنج نفره تقسیم می شوند. سپس با مباحث نظری و نمونه فیلمهای مرتبط با چارچوب کارگاه آشنا می شوند. پس از این مرحله دانشجویان ایده اولیه خود را برای مدرس دوره پیچ (Pitch) کرده و رهنمودهای لازم را دریافت می کنند. سپس آنان در گروههای تقسیم شده به گسترش ایده خود پرداخته و مراحل فیلمبرداری تا تدوین نسخه نهایی را زیر نظر و هدایت استاد به پایان می رسانند. در این دوره، در هرگروه، هر دانشجو سمتی به عهده می گیرد. آنان در این فرایند، با روش جدیدی از فیلمسازی خلاقه آشنا می شوند. دانشجویان روش خاصی که در این ورکشاپ می آموزند را در فیلمهای بعدیشان به کار خواهند بست.

به عقیده مارتا آندرو، در فیلم ـ واقعیت، ما بایستی به چند پرسش اساسی پاسخ دهیم: قصد داریم چه چیزی را فیلم کنیم؟ به چه واقعیتی علاقه مندیم؟ با مواد و مصالح واقعیت، چه داستانهایی می توانیم بسازیم؟ با این مدل از داستانگویی، قصد بیان چه چیزی را داریم؟ یا معنای فیلمی که می خواهیم بسازیم چیست؟

ورکشاپ ساده زیباست، برای حرکت از دیدگاه تئوری فیلمساز و رسیدن به فیلمسازی عملی، یک فرایند خلاقه پیشنهاد می دهد. مارتا آندرو و دانشجویانش در این فرایند خلاقه، به بررسی چالشهایی همانند فیلم کردن گوناگونی ها در دل یک موضوع به ظاهر ساده، یافتن زاویه دید شخصی، چگونگی کارکردن با واقعیت، چگونه تعیین کنیم چه چیزی بخشی از فیلم است و چه چیزی نیست؟ چگونگی نزدیک شدن به کاراکتر و موقعیت، چگونگی کار با مواد و مصالح آرشیوی، چگونگی فیلم کردن خاطرات و … خواهند پرداخت. مارتا آندرو، قبل از شروع هر کلاس از دانشجویان می خواهد در یک ای میل به این سه پرسش پاسخ دهند:

۱ ـ به کدام واقعیت علاقه مندید؟

۲ ـ چرا به این واقعیت علاقه مندید؟

۳ ـ چرا در این واقعیت یک فیلم دیده اید؟

با پاسخ به این سه پرسش، مدرس دوره ایده ای خوب از دانشجویان و اینکه آنها چگونه می توانند در یک فرایند گروهی فیلمسازی شرکت کنند بدست خواهد آورد.

روش:

در این کارگاه، دانشجویان در گروههای چهار یا پنج نفره بصورت تیمی و مشارکتی، یک فیلم را از ایده تا تدوین نهایی زیر نظر استاد تولید می کنند. بدین ترتیب که گروهها ابتدا ایده های خودرا برای استاد پیچ کرده و کامنتهای لازم را دریافت می کنند. سپس بر اساس کامنتهای دریافتی و کار گروهی، فیلمنامه را نیز بصورت گروهی به رشته تحریر در می آورند. پس ا این مرحله تیمها وارد فاز فیلمبرداری می شوند. پس از فیلم برداری، راشها به استاد ارائه می شود و گروهها بر اساس نظر استاد مجاز به آغاز تدوین خواهند بود و یا بایستی بخشی از مرحله فیلمبرداری را تکرار کنند. در فاز نهایی، دانشجویان تحت نظر سوپر وایزر نسخه نهایی تدوین فیلم را آماده می کنند. تمامی تجیهزات لازم برای فیلمبرداری و تدوین نیز از سوی مدرسه ملی سینمای ایران تامین خواهد شد.

مدرس به زبان انگلیسی تدریس می کند. یک مترجم همزمان در کلاس برای تسهیل امر آموزش حضور خواهد داشت.

 

تقویم کاری:

روز اول:

بیان مباحث تئوریک در چارچوب ورکشاپ، نمایش نمونه فیلمهای مرتبط و بحث گفتگو با دانشجویان.

روز دوم:

فیلم برداری.

روز سوم:

نمایش راشهای دانشجویان، بحث و گفتگوی رو دررو بین استاد و دانشجویان.

روز چهارم:

فیلمبرداری برای گروههای که هنوز نیاز به فیلمبرداری برخی صحنه ها دارند.

آغاز فرایند تدوین برای گروههایی که راشهایشان مورد قبول استاد قرار گرفته.

روز پنجم:

تدوین و مشاوره شخصی به همه گروهها.

روز ششم:

نمایش فیلمها

 

درباره مارتا آندرو Marta Andreau:

مارتا آندرو، مدرس اسپانیایی سینما، متولد ۱۹۷۵ است. او پس از سالها تدریس در ورکشاپهای تئوری و عملی سینما و تلویزیون، سرانجام به روش منحصربه فرد خودش در آموزش فیلمسازی رسیده. در متد او، می توان در دل به ظاهر ساده ترین واقعیتهای روزمره سوژه های بسیار نابی برای فیلمسازی و برنامه سصازی تلویزیونی یافت. سوژه هایی که می توان آنها را با ساده ترین امکانات فنی، بدل به فیلمهایی خوب نمود. به همین دلیل او نام دوره اش را ساده زیباست نهاده. او بیش از یک دهه است که این ورکشاپ را در اقصی نقاط جهان برگزار می کند. همچنین او به عنوان برنامه ریز با تعداد زیادی از جشنواره های معتبر دنیا همکاری داشته است.

فرایند ثبت نام:

متقاضیان بایستی رزومه، سوابق کاری و تحصیلی و شماره تلفن خود را به ایمیل info@mmciran.com  و یا شماره تلگرام ۰۹۳۵۶۷۸۵۶۰۵ ارسال نمایند. متقاضیان واجد شرایط بر اساس صلاحیت علمی و رزومه انتخاب خواهند شد. هزینه ثبت نام برای پذیرفته شدگان مبلغ یک و نیم میلیون تومان است. همچنین برای استعدادهای خاص تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده است.

فرایند ثبت نام از ۲۲ آذر ماه آغاز و ۲۲ دیماه به اتمام می رسد.

برای ثبت نام کنندگان در هفته آغازین بازه ثبت نام، ده درصد تخفیف لحاظ گردیده است.

زمان برگزاری : هشتم تا سیزدهم بهمن ماه

مکان: مدرسه ملی سینمای ایران

تسهیلات:

دانشجویان از امکانات فیلمسازی و تدوین برای ساخت فیلم‌های خود بهره خواهند برد.

یک وعده پذیرایی روزانه از شرکت کنندگان در طول ایام برگزاری انجام خواهد گرفت.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کارگاه، در ساعات کاری با شماره تماس ۴۶ و ۲۲۹۰۵۲۴۵ داخلی ۱۲۸، واحد آموزش مدرسه ملی سینمای ایران تماس حاصل نمایید.