سینما در دنیای معاصر بدلیل جذابیت و گستردگی مخاطب، نسبت به سایر هنرها از جایگاه ویژه‌تری برخوردار است. این ویژگی وقتی اهمیت پیدا می‌کند که با قدرت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی همراه می‌شود. سینما گر چه در ابتدا تنها همچون یک سرگرمی تلقی می‌شد، اما امروز همانند ابزاری فرهنگ‌ساز، آینده‌ساز و منبع تولید ثروت ملی در هر کشور محسوب می‌گردد. از این رو، شاید بتوان گفت کشورهایی که صاحب صنعت سینما هستند به نوعی تسلط فرهنگی و سیاسی خود را به جهانیان تحمیل می‌کنند. اکنون که ایران نیز به گفته منتقدان بزرگ دنیا صاحب سینمای ملی و جهانی است، اصحاب سینما و فرهنگ آن باید برای ارتقاء این جایگاه و اهمیت آن بکوشند. بدین منظور، پرسش و تأمل و پژوهشی جدی لازم است تا این نهال به خوبی رشد کند و البته علاوه بر توسعه‌­ی کمّی، رنگ و بوی فرهنگ و آداب ایرانی اسلامی نیز داشته باشد.

در این راستا، معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی و مدرسه ملی سینمای ایران، در جهت ایجاد زمینه‌­های مناسب برای شناسایی و تامین نیازهای پژوهشی سینمای ایران و بهره‌­گیری هر چه بیشتر جامعه به طور عام، و سینما و سینماگران به صورت خاص از نتایج و یافته‌­های پژوهشی و مطالعاتی و کوشش­‌های علمی استادان و پژوهش‌گران در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، همچنین ارج نهادن به کوشش­‌های آنان و معرفی آثار برتر؛ دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال را برگزار می‌­کنند.

شورای سیاست‌گذاری

محمود اربابی رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سال، پس از انتصاب احمد ضابطی جهرمی به عنوان دبیر این رویداد علمی، اعضای شورای سیاست‌گذاری دومین دوره «جایزه پژوهش سینمایی سال» را طی حکمی منصوب کرد. در بخشی از متن حکم انتصاب اعضای شورا آمده است: «با یاری جستن از خالق لوح و قلم، برآن شدیم تا به منظور انجام وظایف قانونی و با هدف ارج نهادن به کوشش‌های عالمانه پژوهشگران، دانشجویان و خبرگان دانشگاهی و مراکز پژوهشی و نیز برای جهت‌دهی پژوهش‌های سینمایی به سمت حل مسائل کلیدی و نیازها و اقتضائات اصلی سینمای ایران، پویش علمی را تحت عنوان «جایزه  پژوهش سینمایی سال» بنا نهاده تا از این طریق آثار برتر پژوهش سینمایی معرفی و تقدیر شوند.»

اعضا به شرح زیر هستند:

برنامۀ نشست‌ها

عنوان نشست سخنرانان زمان برگزاری محل برگزاری

 

حامیان معنوی

3    7 8     13

ثبت نام

حداکثر حجم تصویر 40 کیلوبایت و فرمت آن gif یا jpg باشد

فرمت فایل ارسالی حتما Pdf یا word باشد
لطفاً قبل از ارسال، شیوه‌نامه نگارش متون پژوهشی را در قسمت «آیین‌نامه و فراخوان» مطالعه کنید
فایل‌های بیش از 4 مگابایت به‌صورت حضوری تحویل دبیرخانه شوند

متقاضی گرامی، درصورتیکه مشکلی در بارگذاری اطلاعات خود در فرم درج شده داشتید، لطفا اطلاعات مورد نظر را به پست الکترونیک icra@mmciran.com ارسال فرمایید.

فرم ثبت نام بخش جنبی (فیلم)

  1. رویکرد پژوهشی فیلم باید به سینمای ایران مربوط باشد (جنبه‌ای از سینمای ایران را در پژوهش خود تبیین یا توصیف کند.)
  2. زمان نمایش فیلم ، کمتر از ۳۰ دقیقه باشد.
  3. فیلم در فاصله سال­‌های ۹۷-۱۳۹۵ تولید شده باشد.
  4. فیلم‌ها باید از طریق وبسایت www.wetransfer.com به ایمیل icra@mmciran.com ارسال شوند.