سینما در دنیای معاصر بدلیل جذابیت و گستردگی مخاطب، نسبت به سایر هنرها از جایگاه ویژه‌تری برخوردار است. این ویژگی وقتی اهمیت پیدا می‌کند که با قدرت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی همراه می‌شود. سینما گر چه در ابتدا تنها همچون یک سرگرمی تلقی می‌شد، اما امروز همانند ابزاری فرهنگ‌ساز، آینده‌ساز و منبع تولید ثروت ملی در هر کشور محسوب می‌گردد. از این رو، شاید بتوان گفت کشورهایی که صاحب صنعت سینما هستند به نوعی تسلط فرهنگی و سیاسی خود را به جهانیان تحمیل می‌کنند. اکنون که ایران نیز به گفته منتقدان بزرگ دنیا صاحب سینمای ملی و جهانی است، اصحاب سینما و فرهنگ آن باید برای ارتقاء این جایگاه و اهمیت آن بکوشند. بدین منظور، پرسش و تأمل و پژوهشی جدی لازم است تا این نهال به خوبی رشد کند و البته علاوه بر توسعه‌­ی کمّی، رنگ و بوی فرهنگ و آداب ایرانی اسلامی نیز داشته باشد.

در این راستا، معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی و مدرسه ملی سینمای ایران، در جهت ایجاد زمینه‌­های مناسب برای شناسایی و تامین نیازهای پژوهشی سینمای ایران و بهره‌­گیری هر چه بیشتر جامعه به طور عام، و سینما و سینماگران به صورت خاص از نتایج و یافته‌­های پژوهشی و مطالعاتی و کوشش­‌های علمی استادان و پژوهش‌گران در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، همچنین ارج نهادن به کوشش­‌های آنان و معرفی آثار برتر؛ نخستین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال را برگزار می‌­کنند.

شورای سیاست گذاری

رمضانعلی حیدری خلیلی رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سال، پس از انتصاب اسماعیل بنی اردلان به عنوان دبیر این رویداد علمی، اعضای شورای سیاست‌گذاری نخستین دوره «جایزه پژوهش سینمایی سال» را طی حکمی منصوب کرد. در بخشی از متن حکم انتصاب اعضای شورا آمده است: «با یاری جستن از خالق لوح و قلم، برآن شدیم تا به منظور انجام وظایف قانونی و با هدف ارج نهادن به کوشش‌های عالمانه پژوهشگران، دانشجویان و خبرگان دانشگاهی و مراکز پژوهشی و نیز برای جهت‌دهی پژوهش‌های سینمایی به سمت حل مسائل کلیدی و نیازها و اقتضائات اصلی سینمای ایران، پویش علمی را تحت عنوان «جایزه  پژوهش سینمایی سال» بنا نهاده تا از این طریق آثار برتر پژوهش سینمایی معرفی و تقدیر شوند.»

اعضا به شرح زیر هستند:

برنامه نشست‌های تخصصی

عنوان نشست سخنرانان زمان برگزاری محل برگزاری
۱ آینده پژوهی مجید شیخ انصاری

دکتر محمدعلی حسین نژاد

۹۵/۹/۱۵

ساعت ۱۶-۱۹

خانه سینما
۲ اقتصاد سینما دکتر رسول سادات نژاد

مهندس مرتضی کاظمی

۹۵/۹/۱۷

ساعت ۱۶-۱۹

دانشکده سینما تئاتر
۳ سینما- تلویزیون- رسانه دکتر کامبیز نوروزی

علیرضا رضا داد

۹۵/۹/۱۶

ساعت ۱۶-۱۹

مدرسه ملی سینمای ایران
۴ تولید و پردازش نظریه در سینمای ایران روبرت صافاریان

دکتر محمدجعفر یوسفیان کناری

۹۶/۵/۳۱ خانه هنرمندان ایران
۵ سینمای ایران در مواجهه با انقلاب شکلی و مفهومی رسانه‌های جدید مجید شیخ انصاری

دکتر امیررضا معتمدی

۹۶/۶/۱۴ خانه هنرمندان ایران
۶ نقش آموزش دانشگاهی در توسعه سینمای کشور دکتر محسن هاشمی

دکتر اصغر فهیمی‌فر

 ۹۶/۹/۴  دانشکده سینما تئاتر

 

حامیان معنوی

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15